Neapolitańskie ciasto, w przeciwieństwie do tych które robiłam poprzednio, różni się kolejnością dodawania składników. Najpierw do misy wlewana jest woda, a dopiero później dodawane są suche składniki. Poza tym wyrasta w lodówce, ale to akurat nie jest dla mnie nowością. Jest cienkie, mega chroniące na zewnątrz i puszyste w środku. Bardzo polecam 🙂
Zarówno przepis na ciasto jak i na sos pochodzą z książki “Jamie gotuje po włosku”.
Składniki
Ciasto:
- letnia woda, 350 ml
- sól morska, 5 g
- drożdże instant, 4 g
- mąka pszenna typ 00, 500 g
- oliwa do smarowania ciasta
Sos pomidorowy:
- oliwa do smażenia,
- czosnek, 2 ząbki
- chili, 1/2 szt.
- bazylia, 1/2 pęczka
- pomidory w puszce, 400 g
- sól, pieprz
Dodatki:
- mozzarella
- szynka parmeńska
- gruszka
- orzechy włoskie
- gorgonzola
Sposób przygotowania
- Do misy wlać wodę, dodać sól, drożdże i garść mąki. Wymieszać i odczekać 2 minuty. Wsypać pozostałą mąkę. Miksować hakiem do ciasta drożdżowego do uzyskania jednolitej masy. Wyrabiać kolejne 10 minut. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na około godzinę do podwojenia objętości. Następnie ciasto podzielić na 3 części, posmarować oliwą i przełożyć do miseczek. Szczelnie przykryć folią spożywczą. Wstawić do lodówki na 24 h.
- W międzyczasie przygotować sos. Rozgrzać oliwę. Na małym ogniu zarumienić czosnek pokrojony w plasterki oraz chili. Dodać bazylię. Wlać pomidory. Puszkę opłukać wodą i również dodać do reszty. Gotować około 15 minut. Następnie zmiksować.
- Blaszkę / kamień do pizzy wstawić na środkową półkę. Piekarnik ustawić na funkcję góra-dół i rozgrzać do 250 stopni. Blat podsypać mąką. Delikatnie przełożyć ciasto i rozciągać, tak aby boki były grubsze niż środek. Można też formować je na pięściach ostrożnie obracając. Ciasto posmarować sosem. Na wierzchu układać pozostałe składniki.
- Tak przygotowaną pizzę przełożyć na blaszkę za pomocą łopatki. Piec przez 7-9 minut.
Obłędnie pyszna pizza ?? Jedna z najlepszych jakie jadłam!
A dziękuję bardzo 😀
Rewelacja! Najlepsza pizza jaką jadłem, nie różni się zbytnio od tych jakie jadałem w restauracjach. Nie sądziłem, że w zwykłym piekarniku wypiec tak ciasto. Polecam.